Jak dobrze być żyrafą, czyli komunikacja bez przemocy

Nie lubię poradników, nie czytam ich, nie ufam ludziom którzy je piszą…  Dziś robię wyjątek dla psychologa Marshalla Rosenberga i jego wersji ‚komunikacji bez przemocy’. Nie zastanawiamy się nad tym zazwyczaj, ale nazwa sama w sobie jest dziwaczna, bo pokazuje, że przemoc jest mocno obecna w naszej codziennej komunikacji, nawet a może szczególnie z najbliższymi…

Jako, że ostatnio siłą rzeczy zwracam na to większą uwagę, czasem słyszę matki czy ojców mówiących do swoich dzieci naprawdę dziwne rzeczy- padają hasła i slogany niczego nie wyjaśniające, nie dające wyjaśnienia, nie niosące żadnej wartości informacyjnej, nie dające odpowiedzi, często nawet mające na celu(sic!) zastraszenie (w dobrej wierze?). Mam jednocześnie wrażenie, że rodzice ci nie mają świadomości tego co mówią, a już na pewno nie są świadomi długofalowych konsekwencji. Mówią to co sami słyszeli od innych, takie smutne kalki są ostatnią rzeczą jaką chcieli yśmy przkazać naszym dzieciom, a jednak to robimy… czemu to takie trudne?

Takie kalki językowe są naprawdę głęboko zakorzenione, wdrukowane w nas w nieświadomym dzieciństwie. Często są bazą powstawania mechanizmów wewnętrznej krytyki.

Co zatem możemy, by zmienić swoje przekonania i kalki językowe jakimi się bezrefleksynie posługujemy? Obejrzyjcie filmik 🙂 Przy okazji rozwiaże się zagadka tytułu i osobliwego nakrycia głowy zezdjęcia;)

Marshall Rosenberg dzieli się swoim doświadczeniem, długie ale warte zapoznania się

Mówmy do siebie, słuchajmy z szacunkiem, różnijmy się z szacunkiem. To też odmładza- jakość życia jest w końcu bardzo silnie oddziałująca zmienną.

Peace and love kochani 😘❤️✌️

Reklamy

a Ty, jak myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s