Akemashite Omedetougozaimasu!:)

Dziewczyny, nieubłaganie zbliża się sylwestrowy wieczór… Czy już kręcicie/prostujecie włosy i posypujecie się obficie brokatem?;) My w tym roku zamierzamy siedzieć w domu i spędzić czas spokojnie i rodzinnie- trochę bardziej po japońsku niż po polsku, bo polski sylwester kojarzy mi się jakoś słabo- przełom przytłacza, a przymus dobrej zabawy nie pomaga, no i te petardy… Oczywiście uwielbiam coroczne wyjazdy w góry z cała naszą ekipą i w tym roku będę za tymi łobuzami wszystkimi tęsknić… ale wiem, że zazdrościłabym im mega deski i znając siebie nie wiem czy bym się nie uparła zjechać choć raz…;]

Japonia ma sylwestrowe, a raczej noworoczne zwyczaje zupełnie z innej bajki. To czas refleksji- jeśli mam go do czegoś porównać, to najbardziej przypomina naszą Wigilię Bożego Narodzenia… Rodzina zbiera się w domu, a na pożegnanie starego roku jedzą danie z makaronu soba, tzw. Toshi-koshi soba,  a TV transmituje bicie dzwonów w świątyniach.

Toshi koshi soba (źródło: http://hillslearning.files.wordpress.com)

Toshi koshi soba (źródło: http://hillslearning.files.wordpress.com)

W ten wieczór przygotowuje się tez tradycyjnie potrawy, tak by mieć ich pod dostatkiem na pierwszych kilka dni roku (wolne są 4, choć często sklepy pracują już 2 dnia). Każde z dań ma swoje tradycyjne znaczenie, np. ‚kazunoko’ (surowy śledź) symbolizuje powodzenie w biznesie oraz finansowy i rodzinny sukces, czarne fasolki ‚kuro-mame’ to dobre zdrowie, a japońsak pomarańcza ‚daidai’ to życzenie płodności i dzieci w nowym roku:)

tradycyjne Osechi (źródło: http://sarijapani.wordpress.com)

tradycyjne Osechi (źródło: http://sarijapani.wordpress.com)

Wiele osób idzie wtedy na spacer do lokalnej świątyni Shinto czy Buddyjskiej i słucha bicia dzwonów na żywo- symbolicznie mają one odegnać 108 pragnień ludzkich, a wybicie 108 wypada o północy i jest momentem przejścia w nowy rok. Te najpopularniejsze świątynie w Tokio przyciągaja tłumy- często nie tylko Japończyków ale i rozmaitych gaijin’ ów:)

Świątynia Meiji (źródło: http://thingstodo.viator.com)

Świątynia Meiji (źródło: http://thingstodo.viator.com)

Świątynia Sensoji w tokijskiej Asakusa'ie (źródło:Świątynia Meiji (źródło: http://thingstodo.viator.com)

Świątynia Sensoji w tokijskiej Asakusa’ie (źródło:Świątynia Meiji (źródło: http://thingstodo.viator.com)

Tam też kupuje się tradycyjne amulety Omamori, zapewniające powodzenie w różnych dziedzinach życia… one też przeszły sporą ewolucję i częstokroć ozdobione są np. wizerunkami hello kity:) Warunek działania amuletów jest jeden- za nic w świecie nie wolno zaglądać do środka:)

Noworoczne amulety: Omamori (źródło: http://livingtokyo.net)

Noworoczne amulety: Omamori (źródło: http://livingtokyo.net)

Przez kilka pierwszych dni Nowego Roku wszędzie sprzedawane są specjalne ‚fortune bags’- ‚Fukubukuro’ nie jest to jakaś stara tradycja, ale chwyciła znakomicie, bo Japończycy lubią wydawać pieniądze na świętowanie…  A zaczęło się w 1908 od domu towarowego Matsuya. Tak więc dziś rzesze Japończyków biegną do swoich ulubionych sklepów (z winem, z kosmetykami, co ciekawe nawet Apple bierze w tym udział:), by spróbować szczęścia- a zawartość owych fukubukuro w dobrych sklepach jest z założenia warta nawet do 3 razy więcej niż za nie płacimy- i co ciekawe, moi znajomi Japończycy zgodnie twierdzą, że to prawda… już widzę tego typu torby w Polsce wypełnione niesprzedawalnym i nieciekawym badziewiem…

Jak Wam się podobają japońskie zwyczaje na tę noc? No to bawcie się dobrze i najlepszgo w nowym roku! Akemashite Omedetougozaimasu!:)

Reklamy

a Ty, jak myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s