Podwójne szczęście, czyli skąd się biorą bliźniaki ?!

No właśnie skąd? To pytanie zadają sobie z pewnością nie tylko rodzice bliźniaków. Mnie ten tamat zawsze jakoś poruszał- zastanawiałam się, jak to jest mieć siostrę bliźniaczkę… no cóż, o tym się nie przekonam, ale już niedługo dowiem się jak to jest być mamą bliźniaczek:)

A jak to się dzieje z biologicznego punktu widzenia?

O ile w przypadku ciąży dwujajowej znamy czynniki zwiększające jej prawdopodobieństwo, w przypadku bliźniąt jednojajowych sprawa jest o wiele bardziej tajemnicza i skomplikowana. Mnie z przyczyn oczywistych bardziej porusza wersja jednojajowa, bo takie właśnie dziewczynki siedzą w moim brzuchu- podobno… bo 100% pewności (no rawie 100:) co do jednojajowości dała by nam tylko ciąża jednoowodniowa- bardzo rzadka i obarczona największym ryzykiem- takie ciąże to zaledwie ok 1,5-2% ciąż jednojajowych… to naprawdę niewiele, ale na początku u mnie właśnie taką ciąże podejrzewano i byłam tym przestraszona nie na żarty. Szczególnie, że wiązało się to z koniecznością pobytu w szpitalu już od połowy ciąży (niezależnie od samopoczucia), by na bieżąco monitorować dzieci (jako, że pływają w jednym worku owodniowym jest szczególnie duże jest ryzyko, że zapętlą się nawzajem w swoje pępowiny i takie tam inne starszne rzeczy… dodatkowo oczywiście mogą wystąpić wszelkie inne powikłania właściwe dla ciąży jednojajowej w ogóle….

Jednak zacznijmy od początku, żeby usystematyzować trochę ten wywód, bliźniaki najogólniej rzecz ujmując mogą być jedno- lub dwu-jajowe.

BLIŹNIAKI DWUJAJOWE (HETEROZYGOTYCZNE):

To najczęstszy rodzaj ciąży wielopłodowej. Zazwyczaj podczas każdego cyklu miesięcznego u kobiety uwalniana jest tylko jedna komórka jajowa, ale w przypadku gdy uwolnione są 2 i zostaną zapłodnione przez dwa różne plemniki mamy gotową ciąże bliźniaczą:) Od samego początku powstają więc dwa oddzielne i różne embriony, tzw. bliźnięta dwujajowe. Dzieci urodzone z takiej ciąży to zwykłe rodzeństwo, dokładnie tak samo jak w przypadku dzieci urodzone w przypadku 2 oddzielnych ciąż tych samych rodziców, mające całkowicie inny zestaw genów od nich pochodzący. Czyli jakby nie patrzeć niezwykle ekonomiczny rodzaj ciąży, bo mamy dwoje dzieci za jednym ‚zamachem’ 😉

Bliźnięta dwujajowe rodzą się zdecydowanie częściej niż jednojajowe.

Kiedy możemy liczyć na ciąże bliźniaczą dwujajową?:

  • dziedziczenie- z badań wynika, że szczególnie w linii żeńskiej, choć nie ma jednoznacznych dowodów, że wyłącznie w linii żeńskiej
  • przebyta już ciąża bliźniacza 2 jajowa podnosi prawdopodobieństwo urodzenia kolejnych bliźniąt
  • hormonalne wspomaganie rozrodu, przyjmowanie gonadotropiny (Gonal-F, Follistim) lub cytrynianu klomifenu (Clomid), w tym stymulowanie owulacji (ale już między ‚urban legends’ należy włożyć pomysł, że jest większe prawdopodobieństwo takiej ciąży po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej- obecnie nie jest znane nawet jedno badanie naukowe taką zależność potwierdzające)
  • zapłodnienie in vitro również podnosi wydatnie szanse na to, że kilka z wszczepionych zapłodnionych komórek jajowych będzie się rozwijać równolegle.
  • matki po 35 roku życia też mają większe szanse na bliźniaki dwujajowe
  • otyłość i wzrost matki- na ciąże bliźniaczą dwujajową większe szanse mają kobiety otyłe lub/i wysokie (źródło: http://www.whattoexpect.com/preconception/ask-heidi/twins.aspx)
  • rasa ma znaczenie… bliźnięta dwujajowe najrzadziej występują u Azjatów (np. w Chinach 0,33-0,4%), a najczęściej u Afrykanówa (w zachodniej Nigerii 4,5% )u Europejczyków jest ‚średnio’  (0,9-1,4%) [za: Justyna Hofman-Wiśniewskia; http://www.resmedica.pl/ciaza-i-dziecko/blizniaki ]
  • posiadanie dużej ilości dzieci w ogóle (4 lub więcej). Hmm… ten punkt wydaje mi się nieco na wyrost- to może być zwykła pozorna korelacja… tak jak jeśli rzucamy monetą raz to mamy 50% szans na wyrzucenie orła… rzucając 5 i więcej razy nasze szanse na wyrzucenie orła choćby raz zwiększają się mocno:)

BLIŹNIĘTA JEDNOJAJOWE (MONOZYGOTYCZNE)

Tu sprawa jest o wiele bardziej niezwykła:) Bliźniaki jednojajowe to zaledwie 0,4% wszystkich porodów. Powstają po zapłodnieniu jednej komórki jajowej przez jeden plemnik. Dopiero potem zapłodniona komórka jajowa lub powstający z niej zarodek ulegają podziałowi. Rodzaj ciąży jednojajowej bedzie zależny od momentu podziału:

rodzaje ciąż bliźniaczych jednojajowych (źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciąża_bliźniacza)

rodzaje ciąż bliźniaczych jednojajowych (źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciąża_bliźniacza)

Jeśli podział nastąpi od razu po zapłodnieniu, bliźnięta będą miały oddzielne błony płodowe- kosmówkę i owodnię a także oddzielne łożyska. Jeśli podział nastąpi ok. 7 dnia od zapłodnienia, bliźnięta będą miały jedną z błon płodowych (kosmówkę) wspólną. Jeśli podział nastąpi jeszcze później, dzieci będą posiadać wspólne wszystkie błony płodowe- będą jednokosmówkowe i jednoowodniowe. Jeśli (co ekstremalnie rzadkie) podział nastąpi po 2 tyg. od zapłodnienia, może być niepełny i prowadzi do powstania tzw. ‚bliźniąt syjamskich’, (czasem błędnie zwanych zroślakami- one się nigdy nie zrastają tylko nie dzielą do końca!)

Bliźnięta jednojajowe są do siebie bardzo podobne, bo posiadają niemalże identyczny materiał genetyczny… Dziwne co? Choć zasadniczo jako ludzie mamy 98.8% kodu genetycznego wspólnego z szympansem, 90% z kotem, a 50% z … bananem. Tak czy inaczej to ciekawe- nawet rodzice bliźniaków przyznają się do tego, że na początku trudno było im rozróżni dzieci… hmm… sama jestem ciekawa jak będzie szło nam- na początek mam bransoletki dla dziewczyn, bo tak polecanego ‚kodu kolorów ubranek’ bym nie ogarnęła:) Najbardziej mi się chce śmiać, że fakt bycia bliźniaczkami przez nasze córki będzie niezłą pożywka dla historii typu: patrz, a nie mówiłam/em, że wszyscy Azjaci wyglądają tak samo?^_-

słodkośi ^_^

słodkośi ^_^

Kiedy możemy liczyć na ciąże bliźniaczą jednojajową?

Jeśli nurtuje Was takie pytanie, nie pomoże niestety współczesna medycyna- gdyż, nie zna na nie odpowiedzi. Bliźnięta jednojajowe występują generalnie bardzo rzadko, a ich rozkład statystyczny w każdej populacji jest taki sam jak w populacji ogólnej i jednocześnie zupełnie przypadkowy (tzn. statystycznie tyle samo par bliźniaków jednojajowych będzie wsród Europejczyków, Azjatów czy Afrykanów), tak więc przyjęte jest, że ich pojawienie się to czysty przypadek, zrządenie losu, dar niebios (wybierajcie;)

Na deser obczajcie ‚Fatalne Bliźniaki’ w wykonianiu Kulfona i Moniki;] pamiętacie?:)

http://elzunia2526.wrzuta.pl/audio/adBBIloQsbI/kulfon_i_monika_-_fatalne_blizniaki

Reklamy

3 responses to “Podwójne szczęście, czyli skąd się biorą bliźniaki ?!

  1. piękności będą! mam nadzieję, że pokażesz zdjęcia! nie mogę się doczekać! uwielbiam azjatycko kaukaskie mieszanki xD Daniel Henney to mój ideał mężczyzny:D xoxo

a Ty, jak myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s