Japonia dziś- Wodne dzieci, Mizuko (水子)

Zaduszkowy refleksyjny nastrój skłonił mnie do napisania o czymś z czym po raz pierwszy zetknęłam się w czasie mojej pierwszej wizyty w Japonii. Wodne dzieci, czyli po japońsku Mizuko (水子), to fenomen właściwy tylko Japonii, a mianem tym określane są nienarodzone dzieci- czy to zmarłe przy porodzie, martwo urodzone czy też płody pochodzące z aborcji lub poronienia.

Na wstępie powinnam nadmienić, że w Japonii aborcja nie jest takim tabu jak u nas, być może to kwestia odmienności kulturowej i religijnej, ale jest traktowana inaczej- oczywiście nie jako metoda antykoncepcyjna (bo jest zresztą, jak u nas, nielegalna poza specyficznymi przypadkami, które jednak są dość pojemne ), bo to naród świadomy konsekwencji zdrowotnych takich zabiegów, ale nie jest na pewno traktowana tak jednoznacznie i nie spotyka się z takim ostracyzmem społecznym jak u nas.

jedno z wielu Mizuko kuyō (水子供養) w Tokio - miejsce upamiętniające nienarodzone dzieci

jedno z wielu Mizuko kuyō (水子供養) w Tokio – miejsce upamiętniające nienarodzone dzieci

Mizyuko kuyō (水子供養) takie jak to powyżej są często udostępniane przez światynie buddyjskie, choć dziś są wątpliwości czy w tej formie to w ogóle autentyczna buddyjska praktyka, czy może raczej kolejny intratny biznes… Tak czy inaczej jest to praktyka malownicza- można wykupić posążek Jizu (buddyjski bodhisattva) mający pomóc dziecku przekroczyć rzekę Sanzu (三途の川), bo jako, że nie miało szans dokonać żadnych ‚dobrych uczynków’ nie może tego zrobić samodzielnie. Posążki ubiera się w specjalne obrzędowe ubranka (czerwone czpeczki i pelerynki, które można kupić przy świątyni), niektórzy ubierają też posążki w ubranka, kupione dla swoich nienarodzonych dzieci…

Obejrzyjcie trailer niezwykłego dokumentu w reż. Aliony Van Der Horst poruszającego ten temat:

Yamagata Film Festival 2011

DOK Leipzig 2011: Specjalne Wyróżnienie Jury
Nominacja do nagrody dla najlepszego holenderskiego filmu dokumentalnego

Reklamy

a Ty, jak myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s