Bliźniaki- czas na kąpiel:)

Było już o tym w czym kąpać, czym wycierać itp. (patrz: Wyprawka dla bliźniaków- akcesoria kąpielowe). Całościową wiedzę o kąpielach noworodków można oczywiście zdobyć na szkole rodzenia, co zresztą gorąco polecam… internet jest pełen tego typu informacji, zawsze pamiętajmy jednak żeby zweryfikować je u fachowców- położnej, pediatry, douli itp.  Jednak jako, że internet jest świetną platforma do zdobywania wiedzy podstawowej, którą potem możemy weryfikować i pogłębiać, przedstawię Wam pokrótce czego ja o kąpielach noworodków dowiedziałam się ostatnimi czasy:)

hmm... czy kąpiel to zawsze sama przyjemność?

hmm… czy kąpiel to zawsze sama przyjemność?

Jak kąpać?

 • Optymalna temperatura w pomieszczeniu kąpielowym to ok 25’C, a temperatura wody to 37’C- ja chyba będę sprawdzać termometrem, bo wersja łokciowa wydaje mi się mało miarodajna;)
 • Maluszkowi wystarczą 1 lub 2 kąpiele w tygodniu, kiedy go nie kąpiemy przetrzyjmy buzie i pupę chusteczkami dla niemowląt, pieluszką tetrową lub gazą zwilżoną wodą. Mimo to czasem słyszy się zalecenia codziennej kąpieli- bardziej w celu regulacji rytmu dobowego, wprowadzania powtarzalnych uspokajających rytuałów- myślę, że warto zwrócić uwagę czy nasz maluch kąpiel lubi i jego preferencjami się kierować.
 • Grunt to planowanie:) przygotuj wszelkie niezbędne akcesoria i kosmetyki (do i po kąpieli) oraz zastanów się co i w jakiej kolejności będzie potrzebne- kiedy dziecko będzie już w wannie będzie za późno; przygotuj też ubranko, które założysz po kąpieli.
 • Słyszałam porady, żeby na dno wanienki lub leżaczek kąpielowy położyć tetrową pieluszkę- dziecko nie będzie nam się wyślizgiwać z rąk- brzmi sensownie:)
 • Trzeba uważać na pępek i nie moczyć go dopóki sam nie odpadnie i się nie zagoi… to wyzwanie, ale myślę, ze leżaczek kąpielowy ułatwi zadanie:)
 • Trzeba pamiętać o miejscach za uszami i jednocześnie nie nalać wody do tych uszu… małżowinę uszna wystarczy umyć z zewnątrz i nie trzeba, a nawet nie powinno się stosować patyczków (a juz napewno w żadnym razie nie wkładamy ich do ucha!)
 • Zwracamy szczególną uwagę na wszelkie fałdki na ciałku dziecka typu pachwiny, łokcie, szyja, pachy- to tak najczęściej powstają potówki, warto więc na te miejsca zwrócić szczególną uwagę (a by im zapobiegać przede wszystkim nie przegrzewać dziecka)
 •  By przeciwdziałać wytworzeniu ciemieniuchy, warto po kąpieli przeczesać włoski miękką szczoteczką np. z włosia koziego.
 • Pownniśmy obserwować genitalna, u chłopców min.: czy jądra są w mosznie, czy napletek nie jest ‚sklejony’ z żołędzią itp. takie stany wymagają konsultacji z pediatrą; u dziewczynek należy pamiętać o myciu, czy podcieraniu przy zmianie pieluszki zawsze w kierunku od przodu do tyłu (czyli od cewki moczowej do odbytu). Pomocne są kremy z pantenolem i cynkiem. (polecane zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek).
 • Wycieranie po kąpieli powinno być delikatne, niczym wklepywanie kremu;) przecież nie chcemy naciągać delikatnej skóry dziecka od samego początku… naprawdę przydatne są okrycia kąpielowe z kapturkiem lub dodatkowo typu poncho.
 • Obcinanie paznokietków… to czynność ‚około kąpielowa’ i jednocześnie prawdziwe wyzwanie przy małych paluszkach- pamiętać musimy o każdorazowej dezynfekcji nożyczek (wybierzmy te o zaokrąglonych końcach) lub cążek. Podobno dobrze jest wykorzystać moment kiedy maluch śpi…
 • Oczka przemywamy codziennie czystą wodą lub najlepiej roztworem soli fizjologicznej (od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka).
 • Ewentualną wydzielinę z noska usuwamy specjalną gruszką.

Kilka wg. mnie bardzo przydatnych stron z filmikami instruktażowymi:

– Baby Center filmik (po angielsku)

Chciałam jeszcze przypomnieć, że noworodki w większości będą przejawiać naturalne zamiłowanie do wody, kąpieli, a najchętniej pływania (tak, tak, to naturalna umiejętność, którą posiadły w maminym brzuchu:), warto więc pomyśleć też o zajęciach na basenie- jak już się na nie napalam, choć nie bardzo sobei wyobrażam jak miałoby to wyglądać z 2ką dzieci na raz:)

jak ryba w wodzie;)

jak ryby w wodzie;)

—-

Pamiętajcie, że informacje tu zebrane to opinie przeze mnie zasłyszane z różnych źródeł, nie są to porady czy instrukcje postępowania-  by uzyskać informacje o właściwych i zalecanych sposobach postępowania skonsultujcie się z pediatrą ub położną.
Reklamy

a Ty, jak myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s