DHA dla zdrowia i urody, czyli 2 pieczenie na jednym ogniu;)

Dziś naszym bohaterem będzie Kwas dokozaheksaenowy- popularny i cieszący się zasłużenie dobrą sławą kwas DHA, czyli wielonienasycony kwas tłuszczowy ω-3 (omega-3) zaliczany do NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych).

DHA

DHA

Zainspirowało mnie moje śniadanko, którego DHA stał się głównym bohaterem;] Jest szybkie, pożywne i mega zdrowe. Świetne źródło DHA to właśnie algi i tłuste ryby atlantyckie. U mnie za rybę robiła mała puszka tuńczyka, ale uważajcie z tymi dziadami- to wielkie ryby, które łatwo kumulują rozliczny syf w tkankach… rtęć, kadm, ołów a nawet substancje radioaktywne po Fukushimie (tak, tak nawet te poławiane u wybrzeży USA).

tuńczyk, awokoado, oliwa z oliwek i mnóstwo alg:)

tuńczyk, awokoado, oliwa z oliwek i mnóstwo alg:)

Zazwyczaj jem to w wersji z ciętym w paseczki nori, ale ze zgrozą odkryłam, że wyszło… więc szukając godnego zastępstwa przetrząsnełam kuchnie i znalazłam to (na szczęście okazało się pycha):

glony do sałatki: anoriko 'nagai'

glony do sałatki:) anoriko ‚nagai’

Panaceum?

  • Badania wykazują, że długołańcuchowe wielonienasycone kwasy tłuszczowe są nieodzowne w ciaży! Są niezbędne dla prawidłwego rozwoju siatkówki oka i wzroku oraz układu nerwowego, a w konsekwencji funkcji poznawczych dziecka  (koordynacji, zdolności uczenia się, pamięci i koncentracji).
  • Dodatkowo, co ważne i dla ciężarnej i dla dziecka, może zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienie stanu przedrzucawkowego.
  • Obniża poziom trójglicerydów we krwi.
  • Dobroczynnie wpływają na stan skóry, dobroczynnie na skórę- zwiększa elastyczność, wyrównuje koloryt, pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie.
  • Podnosi odporność organizmu, a po przebytej chorobie wspomaga procesy regeneracji.
  • Zapobiega i łagodzi astmę, oraz przeciwdziała alergiom.
  • Chroni przed depresją regulując poziom neuroprzekaźników a szczególnie serotoniny.
  • Zapobiega zburzeniom zachowania i uwagi u dzieci, czasem mówi się wręcz o łągodzeniu przebiegu czy wręcz zapobieganiu ADHD- pojawiają się preparaty na tym skoncentrowane jak EYE Q z kwasem EPA (eikozapentaenowym)- prekursorem DHA, który nie tyle jest budulcem jak DHA co wpływa na funkcjonowanie zakończeń nerwowych.
  • Łagodzi przebieg zaburzeń otępiennych typu alzheimerowskiego.
  •  Kwas DHA stosowany zewnętrznie na skórę wbudowuje się w struktury naskórka (jest naturalnym składnikiem ceramidów) i chroni przed stanami zapalnymi, wzmacnia system immunologicznych skóry, łagodzi podrażnienia, stymuluje aktywność podziałową komórek, chroni ją przed promieniowaniem UV, a wiec generalnie ma działanie anty-aging.

Tak, DHA to po prostu mega panaceum:) ja staram się by moje dieta była w niego bogata szczególnie teraz w ciąży, ale ryby i algi generalnie często goszczą na naszym stole. Badania klinczne dowodzą, że kobiety w ciąży mogą bezpiecznie przyjmować 500 a nawet 1000 mg DHA na dobę- jest wiele suplementów, z których można skorzystać jeśli nasza dieta nie jest wystarczająco bogata w DHA i jednocześnie warto pamiętać, że ten dostarczony w diecie jest lepszym rozwiązaniem ze względu choćby na przyswajalność.

Reklamy

a Ty, jak myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s