Zapobieganie rozstępom w ciąży… bliźniaczej?!

Zastanawiam się nad tym co mogę zrobić by zapobiec rozstępom. Mam poczucie, że można zachować elastyczność naskórka prez nacieranie się różnymi mazidłami, ale czy mają one wpływ na to dzieje się w tkance podskórnej…?

W prosty sposób wyjaśnia to filmik na mamzone.pl: jak powstają rozstępy?

Gdzie więc szukać winnych?:)

  • Sprawcą jest w dużej mierze kortyzol (hormon kory nadnerczy), w właściwie jest podwyższony we krwi poziom w ciąży… Stąd prosta droga do upośledzenia funkcji fibroblastów, komórek odpowiedzialnych m.in. za syntezę kolagenu i elastyny- zaczynają one produkować słabsze włókna kolagenu i elastyny, które podczas naciągania się skóry w czasie ciąży, są zrywane. W normalnych warunkach, włókna kolagenu są mega odporne na rozciąganie – w źródłach internetowych krąży info, iż żeby by zerwać włókno kolagenowe o średnicy 1 milimetra, trzeba by je obciążyć 10-cioma kilogramami- brzmi ciekawie, choć to dość dziwaczny szacunek, bo ‚normalne’ włókno kolagenowe ma oczywiście dużo mniejszą średnicę- od 100 nm do 5 mikrometrów – czyli wahania są  ogromne, bo ze względu na wielopostaciowość kolagenu wyróżnia się 29 genetycznie odmiennych typów tego białka… Jak zawsze polecam raczej źródła naukowe:) i tu mamy świetny i prosto napisany artykuł Pań Marty Bany i Krystyny Pietruchy, z Politechniki Łódzkiej: TYPY I STRUKTURA BIAŁKA KOLAGENOWEGO (pdf. krąży w interniecie:)
  • Kolejnym czynnikiem ryzyka są błedy dietetyczne. Dieta uboga w mikro- i makroelementy, szczególnie cynk i krzem oraz wit. E. Cynk zawarty jest w sporych ilościach w mięsie, żółtym serze, kaszy gryczanej, pestkach dyni (olej z pestek- jest pyszny, zawiera dużo cynku i ma dizłanie antyandrogenne- super:), orzechach, warzywach strączkowych. Witaminy E możemy szukać w jajkach, ciamno-zielonych warzywach i olejach roślinnych (olej z pestek dyni to takie 2 w 1 w tym wypadku, a właściwie 3 w 1 bo kwasy omega (NNKT), które zawiera świetnie wpłyną na rozwój układu nerwowego maluszków i mielinizację ich neuronów:)
  • Brak aktywności fizycznej- a zamiast komputera czy kanapy- spacery, basen, joga i pilates- wszystkie łagodne formy aktywności fizycznej uelastycznią nasze ciało, wzmogą ukrwienie skóry i pomogą kontrolować wagę!
  • Oczywiście czynnik dziedziczny również odgrywa rolę… a gdzie jej nie odgrywa;) ale tu wpływ nasz jest żaden, więc nie będzimy się nad tym pochylać.

Jakie są sygnały ostrzgawcze?

Pojawiają się najczęściej ok 5 m-ca ciąży (u mnie już w 4-tym, przez duży jak na wiek ciąży brzuch) i jest to swędznie skóry brzucha, świadczące o tym, że nie wytrzymuje ona obciążenia rozciąganiem… Mnie swędzi dość mocno, wiec naprawdę zaczynam się obawiać, bo jestem w 5m-cu i przytyłam już ok 4 kilogramów…)

Jak się bronić?

moi sprzymierzeńcy w zapobieganiu rozstępom w ciąży: LIERAC, PALMER'S, BIO OIL

moi sprzymierzeńcy w zapobieganiu rozstępom w ciąży: LIERAC, PALMER’S, BIO OIL

Kosmetyków przeciw rozstępom PALMER’S używam już od ok 6 tygodnia ciąży- skrupulatnie 2 x dziennie, do 4 m-ca dołączyłam oliwkę BIO OIL (którą smaruję brzuszek dodatkowo przynajmniej 1x w pracy:) i od niedawna w szeregi moich przeciw- rozstępowych oddziałów specjalnych włączyłam jeszcze LIERAC Phytolastil. Palmer’s jest przeznaczony do stosowania od początku, a Lierac i BIO OLI od 4 m-ca. Nie wiem czemu LIERAC ma to ograniczenie, w BIO OIL podejrzewam o nie zawartość palmitynianu retinylu (choć farmaceutka, uspokajała mnie, że to raczej przez założenie, że wcześniej brzucha nie widać…).
Wszystkie te kremiki i oliwki wmasowuję lekko rozgrzanymi dłońmi ( z natury mam zimne) i dodatkowo lekko ‚drapię’ brzuszek, by pobudzić krążenie i polepszyć wchłanianie kosmetyków (skóra jest w końcu barierą, która ma zapobiegać przedostawaniu się substancji z zewnątrz a nie je wchłaniać je jak gąbka…;)- wychodzę z założenie, że to podpowiada sama natura- skoro swędzi to podrap;) coś jak w przypadku swędzącej skry łydek przy niskim ciśnieniu (ktoś też tego doświadcza?)
Do kńca ciąży jeszcze sporo czasu, zobaczymy czy coś zmienię w pielęgnacji i diecie, no i czy dowiem się czegoś jeszcze jak zapobiec temu dziadostwu, bo nawet dermatologiczne próby usunięcia istniejących rozstępów są skazane na porażkę i co najwyżej mogą zmniejszyć ich widoczność… Zobaczymy, jak będzie- trzymajcie kciuki;)
Reklamy

a Ty, jak myślisz?

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s